Süper Kahramanlar Onlara Şans Vermenizi Bekliyor!

“Nobody is perfect and I’m nobody.” Yani, “Hiç kimse mükemmel değil ve ben de hiç kimseyim.” Ortaokulda İngilizce dersinde beynime kazınan bu cümle herkesin, ama mutlaka herkesin bir eksik yönü, bir kusuru olduğunu ve bunun yanında, aslında kimsenin birbirine benzemediğini, herkesin eşsiz, benzersiz olduğunu ifade ediyor.

Hepimizin kusurları var! Bu bilinçle herkesi ‘oldukları gibi’ kabul etmeli, hiç bir ayrım yapmadan, kimseyi sınıflandırmadan yaklaşmalı. Hem özel hayatta bu bilince sahip olmak, hem de İK’cı olarak her zaman bu bilince sahip olmak çok önemli.

Engelsiz Kariyer sitesi kurucusu Mehmet Kızıltaş’la tesadüfen çalıştığım şirketin evsahipliğinde gerçekleştirilen bir STK toplantısında bir araya geldim. O gün hem kendisiyle ayak üstü kısaca sohbet etme fırsatı buldum, hem de Kızıltaş’ın “Engellilerle 360° İletişim” isimli kitabıyla tanıştım.

IMG_4064

Günlük hayatta sakat, gerizekalı gibi kelimeleri sıkça duymak mümkün. İnsanlar birbirine laf atmak için bu kelimeleri pek düşünmeden kullanıyorlar. Oysa ne kadar incitici bir durum… Bu hassasiyet yaygın olmadığı gibi, engellilerle iletişim, onlara nasıl konuşulması gerektiği, nasıl davranılması gerektiği konusunda da maalesef toplum olarak bilgilerimiz çok kısıtlı.

Kızıltaş’ın kaleme aldığı ve Engelsiz Kariyer websitesi için birçok engelli vatandaşla yaptığı görüşmelerden ve yabancı kaynaklardan derlediği bilgileri içeren “Engellilerle 360° İletişim” aslında herkes için farkındalık yaratan, ama özellikle İnsan Kaynakları profesyonelleri açısından pek çok faydalı bilgi içeren tam anlamıyla bir kaynak kitap olmuş.

Bu yararlı bilgilerin yanında bir de çok ince düşünülmüş, Başak Karafaki’nin elinden çıkan ve zarif çizgileri olan karikatürler de var ki, bunlar da kitaba esprili bir hava katıyor.

IMG_4059

Engellilere yaklaşımda öncelikli olarak önyargıları kırmak gerekiyor. Kızıltaş’ın derlediği bilgilere göre, engelli çalışanlar aslında…

  • Sorumluluk sahibidirler ve kesintisiz olarak çalışırlar…
  • İşyerinde dikkatli oldukları için daha az iş kazalarına sebep olurlar…
  • Kendilerini geliştirmek için istekliler…
  • Kararlı ve kariyer hedeflerine ulaşmak için çok çalışırlar.”

Kızıltaş’ın da belirttiği gibi iş dünyasında engelli çalışanlara çoğu zaman “arka planda olmalarını sağlayacak basit, vasıfsız veya gözlerden uzak, sekreterlik veya santral operatörlüğü gibi potansiyel ve yeteneklerinin çok altında ya da dışında işler,” veriliyor.

Bunun da ötesinde, henüz işe başlamadan sürecin en başında, yani yayınlanan iş ilanları ve yapılan mülakatlarda da engelli adaylara yönelik birçok ayrımcılık yapılıyor. Kızıltaş, kitabında bu konuya da yer veriyor ve şirketlerin nasıl ilan vermeleri ve yöneticilerin mülakatlarda nasıl davranmaları gerektiğini tek tek anlatıyor.

Yöneticiler “mülakat öncesi yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, yaşanan iletişim hataları mülakatların başarısız geçmesine neden oluyor.” İletişim hataları ve ilgisizlik maalesef engelli çalışanların karşısına işe başladıktan sonra da çıkıyor. Yazarın belirttiği gibi ne kadar iyi eğitimli olsalar da, beyaz yakalı çalışanlar bazen “engelli bireye karşı çok duyarsız, ilgisiz, iletişimden ve paylaşımdan uzak” oluyorlar.

Oysa Kızıltaş’ın da öğütlediği gibi, şirketlerde çalışanlar engelli çalışma arkadaşlarına “bir uzaylı gibi davranmak yerine iletişim, destek ve dayanışma içinde” olmalı.

Tıpkı Pozitif Psikoloji’de olduğu gibi, İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak engelli bireylerin işe alım süreçlerinde engellerine, yapamadıklarına bakmamalı; engelli adayları işe yerleştirirken eksik yönlerine değil, artı yönlerine odaklanmalı.

Kızıltaş’ın “Süper Kahraman Etkisi” olarak adlandırdığı, yani tıpkı Süperman’in pelerini veya Batman’in maskesi gibi,  engelli bireylere şirket içinde diğer çalışanlarla eşit fırsatlar yaratan özel çözümler, yardımcı araçlar ve imkanlar sağlamalı. Bina girişlerinde ve merdivenlerde rampalar, asansör ve otomatik açılan kapılar gibi makul uyumlaştırmalar ve tabii ki eşit işe eşit ücret…

IMG_4063

Yazarın da ifade ettiği gibi, “Her engelli, her işi yapabilir, yeter ki gerekli imkanlar sağlansın!”

Peki bu kitapta daha başka neler var? Şirketlerden engelli istihdamıyla ilgili olumsuz örnekler, engelli çalışanlardan başarılı kariyer hikayeleri, engelli çalışanların temel haklarıyla ilgili Türk Anayasası, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin ilgili yasal düzenlemeleri… Kısacası engelli istihdamı hakkında gerekli herşey bu kitapta!

Engellilerle 360° İletişim
Elma Yayınevi
Nisan 2012, Şubat 2014 (4. Baskı)
262 Sayfa

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: