İşin Başı Kültür, İşin Sonu Kültür

Günümüzde şirketler için en önemli kaynağın insan olduğu artık su götürmez bir gerçek. Finansal kaynaklar, taşınmazlar veya ham maddeden çok, şirketler için esas fark yaratan faktör insan! Teknoloji de var işin içinde elbette, hatta şirket başarısı için çok çok önemli, ama unutmamalı ki yazılımları kodlayan, sistem altyapılarını inşa edenler de insan!

Vizyoner bir bakış açısı, çarpıcı bir şekilde taa 1900’lerin başında bu tespiti yapmış: “Fabrikalarımı alabilirsiniz, binalarımı yakabilirsiniz, fakat bana insanlarımı geri verirseniz işimi yeni baştan, tekrar kurabilirim.”

Otomobil devrimini yaratan Amerikalı sanayici Henry Ford bir şirket için çalışanların önemini bir cümleyle işte bu kadar güzel özetlemiş, üstelik bundan yüz yıl önce! Çalışanlar çok önemli elbette, peki devrim yaratacak, fark yaratacak işler nasıl ortaya çıkıyor? Tabii ki o çalışanları besleyen, vizyon katan, güçlendiren, destekleyici bir kurum kültürüyle.

2015/01/img_3591.jpg

Daha önceki blog yazılarımdan “Kurum Kültürü Kağıt Üstünde Kalmamalı” da bahsettiğim gibi, Kurum Kültürü hem şirketler için eşsiz ve benzersizdir, yani biri diğerine benzemez ve asla kopyalanamaz, hem de sadece sözde kalamaz, özdedir yani işle ilgili akla gelebilecek her yere sirayet etmiştir…

Şirketler için en pahalı maddi yatırımlardan daha fazla ivme ve katkı yaratabilecek bu ‘Kültür’ işin başından sonuna kadar, A’dan Z’ye kadar her noktasında kendini belli eder. Şirket kültürünün etkileyeceği, şekillendireceği işte bazı satır başlıkları ve örnekler:

 • Çalışanlar arasındaki ilişkiler:
  Çalışanlar birbirine bağlı, güvenen ve birbirinden beslenen bir şekilde mi çalışıyorlar? Yoksa çalışanlar arasındaki ilişkiler mekanik düzeyde mi, yani gerektikçe ilişki kurup gerekmedikçe birbirleriyle hiç temas etmiyorlar mı? Ya da şirkette kıran kırana bir rekabet ortamı var da, çalışanlar birbirlerinin üstüne mi geçmeye çalışıyorlar?
 • Otoriteye karşı bakış açısı:
  Şirket tepe yönetimi bir güç odağı olarak çalışanlarda korku mu yaratıyor, güven mi? Liderler çalışanlarda güven ve şefkat hissi mi oluşturuyor, yoksa nefret mi?
 • Düşünme ve öğrenme şekilleri:
  Bu konudaki yaklaşım bu sıfatlardan hangilerini kapsıyor? Affedici, hataları düzeltici, profesyonel, mantıksal, rasyonel, etkin, çözüm odaklı, profesyonel, pratik, disiplinlerarası, süreç odaklı, yaratıcı, ad hoc, proaktif, reaktif, ilham verici… 
 • İnsanlara karşı bakış açısı:
  Kurum içerisinde insanlar ne şekilde algılanıyor? Çalışanlar büyük bir ailenin parçası olarak mı görülüyor, yoksa her sabah işe gidip gelen bir insan kaynağı olarak mı görülüyor? Ya da çalışanlar işin ehli birer uzman olarak mı görülüyor veya işi birlikte, el ele götürdüğü birer ortak olarak mı görülüyor?
 • Motivasyon ve ödüllendirme yolları:
  Çalışanları motive edecek, takdir edip ödüllendirecek yollar neler? Değer verme, takdir etme, dikey terfiler, yatay iş zenginleştirmeler, maaş, prim, ikramiye, çeşitli ödüllendirme sistemleri…
 • Eleştirme ve problem çözme:
  Bir problem olduğunda çözüme hangi yollardan ulaşılıyor? Hatalarda eleştiriler yapıcı mı, yargılayıcı mı? Çalışanların sunduğu yeni fikirler kabul mu görüyor, yoksa görmezden mi geliniyor?

2015/01/img_3592.jpg

İngilizce’de ‘Culture Fit’ veya ‘Cultural Fit’ denilen ‘Kültüre Uygunluk’ veya ‘Kültüre Cuk Oturma’ işte bu yüzden işe alımda şirketler için en önemli kriter olmalı. Çünkü kültür, yukarıda sayılan tüm bu iş yapış biçimleri ve iş ilişkilerini baştan etkiler, dolayısıyla çalışanın performansı ve başarısını da doğrudan etkiler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: