Sorumlu İşe Alımın Dokuz İlkesi!

İşe alım bir şirket İK’sının yapacağı ilk iş. Öncelikle yetenekli bir işgücü oluşturmalı, diğer tüm fonksiyonlar sonra gelir. Tabii yetenekli bir işgücü oluştururken şirketlerin kimi işe alacağı kadar nasıl işe alacağı da önemli; yani işe alım sürecini nasıl yürüttükleri…

Perakende’de müşterinin kral olduğu kabul edilir, İnsan Kaynakları açısından da adayların kral olduğu bir dönemdeyiz. Şirketler daha önce adaylar arasından en uygun olanı seçerken, şimdi ise adaylar kendilerine en uygun şirketi seçer hale geldiler.

Bilgi her yerde, üstelik ulaşması çok kolay ve bedava. Adaylar daha görüşmeye gelmeden veya telefonla aranmadan önce çoğu zaman şirket hakkında birçok bilgiyi duymuş, araştırmış oluyorlar. Hal böyleyken şirketin itibarını koruması çok önemli ve bunun için işe alım süreçlerinde adil ve eşitlikçi hareket etmek, şeffaf olabilmek müthiş derecede önemli oldu.

İngiltere’de REC (Recruitment & Employment Confederation) yani İşe Alım & İstihdam Konfederasyonu geçtiğimiz yıl “Sorumlu İşe Alım Kampanyası”nı başlattı. İşe alımın etik ilkeleri belirlendi ve bir taahhüt haline getirilerek şirketlerin buna imzacı olması ve sektördekilere örnek olması sağlandı.

Santander, Royal Mail, Penguin Random House gibi firmalar ve başta CIPD (İngiltere’nin PERYÖN’ü) gibi mesleki derneklerin hazırlanmasında katkıda bulunduğu kampanyaya ilgi büyük oldu. Aralarında Mercedez Benz, Kellogg’s, Diaego, Pepsico gibi global firmaların da olduğu toplam 58 şirket bu taahhüte imzacı oldu.

/home/wpcom/public_html/wp-content/blogs.dir/0ad/59841376/files/2015/01/img_3523.jpg

REC’in hazırladığı Good Recruitment Charter’ın İngilizce metnine buradan ulaşabilirsiniz. Taahhüt metninin Türkçe çevirisi ise;

Sorumlu İşe Alım İlkeleri

1) Kaynak planlama ve işe alım süreçlerimizde, özellikle fırsat eşitliğini desteklemeye ve işyerinde dahiliyet sağlamaya özen göstererek adil, yasal ve etik bir şekilde hareket ederiz.

2) Sorumlu işe alım süreçlerimizi tüm belirsiz süreli, belirli süreli ve part-time sözleşmeli çalışanlarımıza eşit şekilde uygularız.

3) Görüşme yaptığımız herkese, işe alım süreci boyunca, sürekli iletişim kurarak ve çift taraflı geri bildirim vererek yüksek standartta bir aday deneyimi sunarız.

4) Çeşitliliği desteklemek ve yeteneği çekmek adına esnek çalışma şartları ve mümkün olduğu yerlerde de esnek çalışma pratikleri sunarız.

5) İşe alım sürecini yöneten ve uygulayanlardan (gerek kadrolu çalışanlar, gerek dış kaynak çalışanlardan) kabul edilen standartlara göre çalışmalarını, ilgili eğitimleri / sertifikasyonları almalarını ve kendilerini sürekli gelişime adamalarını bekleriz.

6) Dış kaynak işe alım danışmanlarımızın sektörel etik ilkelere imzacı olmalarını ve sorumlu işe alım pratiklerine sadık bir şekilde çalışmalarını bekleriz.

7) Tedarik zincirimizdeki paydaşlarımız, Dış Kaynaklı İşe Alım (RPO) veya farklı özel düzenlemeleri de kapsayan farklı kaynak modelleriyle sorumlu işe alım pratiklerini uygular.

8) İşe alım süreçlerimizde; örneğin, staj ve MT programları sunarak, veya REC’in Genç İstihdamı İlkelerine imzacı olan işe alım firmalarıyla çalışarak, genç nüfusun istihdam sorununa dikkat çekmeye yardımcı oluruz.

9) İşe alım süreçlerimizi, adaylardan (hem işe alınan, hem süreci olumsuz sonuçlanan adaylardan) aldığımız geri bildirimlerle düzenli olarak gözden geçiririz ve yeni işe alım ve kaynak yaklaşımlarını güncel bir şekilde takip ederiz.

Kampanyaya katılan şirketler Sorumlu İşe Alım İlkeleri’nin altına imza atarak işe alımda en iyi yeteneği çekmek ve tercih edilen şirket olmak için sektörde müthiş bir rekabet avantajı sağlamış olduklarını ifade etmişler.

İnsanın gıpta etmemesi mümkün değil! Kim bilir, belki bir gün Türkiye’deki kurumlara de örnek olur, şirketler Sorumlu İşe Alım taahhüdü vermeye başlarlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: