Kariyer 2.0 – Yeni Nesil İş Dünyası!

Taze taze fırından yeni çıkmış sıcak ekmek gibi baskıdan çıkar çıkmaz elime geçti. Sağolsun Cengiz Çatalkaya, bu ay çıkan “Kariyer 2.0” kitabında takip edilecek İK blogları listesinde İK & İletişim‘e de yer vermiş. Ben de böylece yeni çıkanlar listesindeki kitabı okuyup hemen ilk ağızdan yorumlama şansına sahip oldum.

Kariyer 2.0 çok akıcı bir üsluba sahip, su gibi okunan leziz bir kitap olmuş. Cengiz Çatalkaya’yı bu kitabı yazma aşamasına getiren tüm deneyimine ve kalemine sağlık! Şimdiki zamanın kariyer ve işe alım pratiklerini harika özetliyor. Belli ki zevkle yazdığı ve el üstünde tuttuğu bir çalışma olmuş.

IMG_3178.JPG

Çatalkaya’nın kitabın giriş kısmında belirttiği gibi, iş dünyasında ciddi bir paradigma değişimi var! Şirketler artık gazeteye ilan vererek veya kariyer sitelerinde açık pozisyonlarını yayınlayarak aldığı başvurular arasından doğru adayları pek kolay bulamıyor. Hem yeteneğe ulaşmak çok zorlaştı, hem de adaylar şirketler arasında tercih yapar, çalışmak istedikleri şirketleri seçer hale geldi.

Buna paralel olarak Kariyer yaklaşımı tamamen farklılaştı. Adayların farklı platformlarda içerik ürettikleri, iş arayışlarında ve kariyer gelişimlerinde pasiften aktife geçtikleri, kariyerleri hakkında söz sahibi oldukları ve ipleri artık kendi ellerine aldıkları yepyeni bir kariyer olgusuna ulaşıldı… Yeni mezun adayların elinde artık büyük imkanlar var, yeter ki bunları doğru bir şekilde kullanabilsinler!

İşe alımcıların sıklıkla rastladığı gibi, iş hayatına yeni başlayan birçok Y Kuşağı hatalı CV’ler hazırlıyor, mülakatlarda hedefsiz konuşuyor, kariyer sitelerinde eksik bilgiler veya hiç profesyonel olmayan şeyler yazıyorlar. Çatalkaya, Kariyer 2.0 ile sosyal medya okuryazarlığı ve iş arayış dönemlerinde yeni mezunlar için harika bir el kitabı hazırlamış. En ince detayına kadar yapmaları gereken şeyleri not almış, dikkat edeceği detayların altını çizmiş.

Geleceğin popüler meslekleri ve ilham verici dijital kariyer öykülerine de kitabında yer veren Çatalkaya, kariyer başlangıcının zorluğunu detaylandırdığı dip teorisiyle anlatmış, günümüzde bazı iş alanları ve mesleklerin beş yıl sonra dahi kalıp kalmayacağının garantisinin olmaması gerçeğiyle de haritaları çıkarılmış kariyer planlarının geçerliliğini yitirdiğini, demode olduğunu çok güzel ifade etmiş.

Yeni nesil için iş arama, işe başvuru dönemleri ve mülakat süreciyle işe giriş konusunu anlatmanın yanı sıra yaptığı işten sıkılıp şirket ve hatta meslek değiştirme de artık günümüz kariyerlerin kaçınılmaz bir gerçeği; bunu da Çatalkaya tüm incelikleriyle anlatmış.

Eskiden kariyer olgusu stabildi, şimdi ise çok değişken. Devamlı yenilikler oluyor, yeni sürümler, bir üst versiyonlar çıkıyor! İnsan sadece mesleğiyle ilgili teknik konuları değil iş dünyası ve kariyer konusunda da yenilikleri takip etmeli, kendini hep güncel tutmalı. Sadece kariyerinin başında olan Y Kuşağı’nın değil, deneyimli tüm profesyonellerinin yeni nesil iş dünyası hakkında öğreneceği çok şey var!

Kariyer 2.0 – Cengiz Çatalkaya
200 sayfa
İstanbul, Kasım 2014
Optimist

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: