Corporate Alumni – Global Şirketlerden İyi Örnekler!

Özel sektördeki kurumsal şirketlerden ‘akademi’ kurmayan neredeyse kalmadı. Formel bir kurum çatısı altında şirket çalışanlarına yapılandırılmış eğitimler verilen bu akademiler arasında globalde McDonald’s Hamburger University ve Deloitte University gibi örnekler bile var! Şirketler akademiler, hatta üniversiteler bile kurduğuna göre neden mezunlar dernekleri kurmasınlar?

Daha önce ‘Eski Çalışanlarınızla İletişimi Koparmayın’ adlı yazımda şirketlerin alumni’yı, yani bir nevi mezunları sayılan eski çalışanlarıyla teması sürdürmesinin önemine değinmiştim. Tıpkı akademiler gibi formel bir çatı altında oluşturulacak Corporate Alumni (yani Şirket Mezunlar Dernekleri’nin) sektörel know-how’ı kuvvetli bir network oluşturmak, birer şirket elçisi olarak kurumu temsil etmeye devam eden eski çalışanlarla iletişimi koparmamak, hatta oluşacak yeni fırsatlar için kapıyı onlara her zaman açık tutmak gibi katma değer yaratacak birçok faydası var.

Globalde bu konuda yapılanları görmek için yaptığım kısa bir araştırmada öne çıkan birkaç şirket alumni’si ve ‘best case’ olarak adlandırılabilecek iyi örnek uygulamalarını paylaşmak istiyorum:

pgalumni
Procter & Gamble Alumni Network
(http://www.pgalums.com)

  • Dünya’da 80 ülkede toplam 170,000 çalışanı olan Procter & Gamble, eski çalışanlarını iki yılda bir düzenlediği global konferanslarda bir araya getiriyor. Toronto, Cenevre ve Miami gibi her seferinde dünyanın farklı bir ucunda düzenledikleri üç günlük zirvelerde hem mevcut P&G tepe yöneticileri, hem de farklı şirketlerin tepe yönetimlerinde görevli eski P&G çalışanları konuşmacı olarak yer alıyor ve her konferansta farklı bir tema üzerine konuşmalar veriyorlar.

pgalumni-globalconference

Örneğin, 2015 teması Baştan Yaratma Zamanı

pgalumni-book

  • Bir diğer ilgi çekici uygulamaları ise 40’a yakın P&G mezunu yöneticinin Procter & Gamble’da geçirdikleri zamanın kariyerleri ve hayatlarını nasıl etkilediği, P&G değerlerinin kariyer başarılarına yarattığı katkıları anlattıkları bir kitap! “Temel Değerler Stratejik Olduğu Zaman” isimli kitabı sadece P&G mezunları değil, isteyen herkes Amazon’dan satın alabiliyor…

hpalumni

Hewlett-Packard Alumni Association (http://www.hpalumni.org)

  • Hem eski, hem de mevcut Hewlett-Packard çalışanlarının üye olabildiği HP Mezunlar Derneği’nin sloganı “HP’den sonraki hayatımızda birbirimize yardımcı olmak…” Eski çalışanlarıyla olan iletişim ve ilişkilerinde belirli bir segmentasyon yapmış olmaları ilginç. İşten çıkarılanlar (layoff), emekli olanlar (retiree) ve mezunlar (alumni) gibi farklı gruplara özgü bir sınıflandırma yapmışlar.
  • HP’den ayrılırken (Leaving HP) kısmında ise şirketten ayrılmadan önce yapılması gerekenlerin sıralandığı bir liste (ASAP checklist) var. Kullanılmayan izin günlerinin hesaplanmasından HP hisse senedi (stock option) uygulamasıyla ilgili yapılacaklara, hayat sigortasını devam ettirmekten şirket e-mail adresi ve telefon numaralarının ayrıldıktan sonra doğru adres ve numaralara yönlendirmesine kadar bir dizi hatırlatma var.
  • HP Mezunlar Derneği’ne kayıtlı 25,000 kişiden 8,000’inin üye olduğu Ölüm İlanları (Remembrance) adlı e-mail grubu üzerinden vefat eden eski HP çalışanlarının haberleri paylaşılıyor. Vefat eden çalışanların kariyer öyküleri ve anekdotları da bu grupta paylaşılarak kurum kültüründeki iyi örnekler hatırlanıyor, yaşatılıyor.

greateribm

The Greater IBM Connection (http://www.ibm.com/ibm/greateribm)

  • Dünya’nın en eski bilgisayar şirketlerinden IBM ise, eski çalışanlarıyla iletişim kurarken günümüz teknolojisi ve sosyal medya platformlarını hakkını vererek, etkin bir şekilde kullanıyor. Adını ‘Daha Büyük IBM Bağlantısı’ koydukları Mezunlar Derneği sayfası blog yazıları, twitter paylaşımları ve videolarla beslenen içeriklerden oluşuyor. Sitede hem Mezunlar Derneği’nin oluşturduğu resmi içerikler paylaşılıyor, hem de üyelerin – yani eski çalışanların kendi blog yazıları ve tweet’leri gerçek zamanlı olarak ekrana yansıyor.

pwcalumni

PwC Alumni Program (http://www.pwc.com/us/en/alumni)

  • Dünya’nın en büyük 4 danışmanlık şirketi Big Four’dan biri olan PricewaterhouseCoopers ise eski çalışanlarıyla olan iletişiminde kullandıkları e-bülten, webcast ve mobil uygulama gibi farklı araçlarla ön plana çıkıyor. Şirket mezunlarının PwC’den ayrıldıktan sonra kariyer başarılarını anlattıkları röportajlar ve danışmanlık şirketinin sektörel analizlerine yer verdiği Keyword dergisi PDF formatında eski çalışanlarla paylaşılıyor.
  • 3 boyutlu yazıcıların teknolojiye katkısı, fikri mülkiyet hakları, vergi ve muhasebe gibi farklı konularda uzmanların verdiği webcast’ler ve geçmişte yaklaşık 300 eski PwC yöneticisinin iş bilgilerini paylaştığı açıköğretim videoları (PwC Open University) sayesinde danışmanlık şirketi mezunları bilgilerini tazelemeye, güncellemeye devam ediyor.
  • Şirketin yayınladığı en son makalelerin, videoların, infografiklerin ve podcast’ların paylaşıldığı PwC 365 adlı mobil uygulama ile de hem eski çalışanlar, hem de iş dünyasıyla ilgilenen bütün herkes sektörler hakkında güncel bilgileri akıllı telefonları ve tabletlerinden takip edebiliyor.

P&G, HP, IBM ve PwC… Dördü de gerçekten çok başarılı Corporate Alumni örnekleri. Yukarıda uygulamalarından sadece birkaçını, en çok ilgimi çekenlerini paylaştım. Her birinin websitesinde saydıklarımın dışında bambaşka uygulamaları da var. Şirketler bunlardan ilham alıp, kendi kurum kültürüne ve yapısına uygun aksiyonlar alabilir.

İnternetteki araştırmamda radarıma takılan, göz atmaya değer, diğer şirket alumni grupları ise şu şekilde oldu; Accenture, AT&T, Bank of America, Ernst & Young, General Electric, GSK, Intel, KPMG, Pepsico…

Yukarıda bahsi geçen tüm şirket mezunlar derneklerinin Linkedin grupları olduğunu, hatta kimilerinin Facebook ve Twitter hesapları da açtığını belirtmek sürpriz olmaz. Şirketler hakikaten sosyal medyanın hakkını vererek, neredeyse sıfıra yakın maliyetler ile eski çalışanlarıyla kapsamlı, hızlı ve kolay şekilde iletişime geçmenin yolunu keşfetmişler. Mezun iletişimini başlatmak isteyen, eski çalışanlarıyla tek bir platform üzerinde bir araya gelmek isteyen şirketlerin atacağı ilk adım da bu olsa gerek!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: