PERYÖN Kongresi’nin ardından…

İş dünyasının kalbi iki gün boyunca Harbiye’de attı. Lütfü Kırdar’da düzenlenen PERYÖN Kongresi’nin hemen yanı başında İstanbul Kongre Merkezi’nde Brand Week zirvesi de olunca özel sektör şirketlerinin İK, Pazarlama ve Kurumsal İletişim departmanları resmen kongreler vadisine akın etti.

IMG_3104.JPG

22.si düzenlenen PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi bu yıl oldukça hareketli bir başlangıçla açıldı. Salonun üst kısmından süzülerek inen solistin ardından sahneye çıkan breakdance ekibi, yaptıkları dans gösterisinde tüm salona yaydıkları müthiş bir enerjiyle sabahın erken saatlerinde katılımcıları dopdulu geçecek kongreye harika bir şekilde hazırlamış oldular.

Açılışın gözbebeği 2016 Dünya İnsan Yönetimi Kongresi‘nin tanıtımı oldu. “İnsanları buluşturmak, dünyayı birleştirmektir” sloganıyla İstanbul silüetli logo PERYÖN’ün iki yıl sonra evsahipliği yapacağı dünya kongresini anons ediyordu.

IMG_3103.JPG

İstanbul’un defalarca başarısızlıkla sonuçlanan Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adaylıklarını gördükten sonra uluslararası bir organizasyonun evsahipliğini almanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu anlamda PERYÖN’ü kutlamak lazım. Unutmamalı ki, bir sivil toplum kuruluşu olarak son derece profesyonel bir kongre hazırlığı ve yönetimi gerçekleştiriyorlar. Şüphesiz ki 2016’daki kongre Türkiye’deki tüm İK profesyonelleri için büyük bir şans olacak, dünyada İnsan Yönetimi alanındaki birçok guru, birçok lider yönetici ve konuşmacı ayağımıza gelecek!

Bu yıl PERYÖN Kongresi’nde çok cesur konular masaya yatırıldı. Kongrenin ilk gününde bir konuşma diliminin tamamen İş Sağlığı ve Güvenliği‘ne ayrılması çok yerindeydi. Oturumların hepsi bu konu üzerine olunca katılımcıların İSG’den hiç kaçışları yoktu! Eminim katılımcıların o 45 dakikalık dilimde anlatılanlardan hafızalarına kazıdığı, çalıştığı kurum ve kendisi adına not aldığı birçok tespit oldu. En azından benim için öyle oldu, anlatılanları ilgiyle dinledim.

IMG_3111.JPG

Kongre oturumlarında sık sık gündeme gelen Yapay Zeka ve Geleceğin İş Dünyası Dinamikleri benim için öne çıkan ikinci konu oldu. Ben Hammersley’nin sade ama ilginç tespitler yaptığı sunumunda bol bol not aldım. Kapanış oturumunun Çalışan Anneler konusuna ayrılması ise gittikçe hızlaşan, temposu artan iş dünyasında ve zorlaşan İstanbul koşullarında iş ve özel hayat arasında daralan, flulaşan ayrımı ve İnsan Kaynakları profesyonellerinin çalışanların aile hayatlarını da desteklemek için sorumluluklarının, hele hele bu koşullar altında, ne denli çok olduğunun altını çiziyordu.

Hoşuma giden diğer bir oturumsa ilk gün konuşmacılarından Timothy Clark oldu. Geçtiğimiz yıl bir seyahat sırasında havaalanındaki kitapçıda son anda keşfettiğim “Business Model You” kitabını alıp bir çırpıda okumuştum.

IMG_3137.PNG

Kitabını okuduktan bir yıl sonra, Kariyer Yönetimi’ne çok basit ama bir o kadar da kapsamlı bir yaklaşım getiren Timothy’le beraber kariyer modeli kanvaslarımızı doldurmak çok hoş bir deneyimdi.

Son olarak PERYÖN’ün düzenlediği İK Blog Ödülleri‘nde bu yıl ben de yarıştım. Tam bir yıl önce açtığım İK & İletişim blogumla bu heyecana ortak oldum, çok güzel bir histi. Dereceye giren ve yarışmaya katılan tüm blogger’ları tebrik ediyor, bana oy veren, İK & İletişim’i destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum!

2015 PERYÖN Kongresi’nde görüşmek üzere…!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: