Gelecek Tahminleri…

Dünya’da her gün yüz milyonlarca insan burç yorumlarını okuyor, on binlerce meraklı insan falcıya gidiyor, tarot açtırıyor. Astrolojiye ya da fala inansın inanmasın, herkes gelecekte neler olacağını önceden öğrenmek ister.

Çocukluğum 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran Geleceğe Dönüş serisini defa defa izlemekle geçti. Serinin ikinci filminde gördüğümüz uçan kaykay, kendi kendini bağlayan spor ayakkabı, mikrodalga fırında büyüyen pizza gibi teknolojilere kavuşmayı iple çekerek büyüdüm. Şüphesiz ki, gelecek ben dahil bütün insanlarda büyük bir heyecan ve merak uyandırıyor.

Gelecekteki teknolojileri en yakından takip eden endüstrilerden yazılım sektörünün global oyuncusu SAP geçtiğimiz günlerde Slideshare’de rastladığım “The Future of Business #100WhatIfs” adlı enteresan bir sunum hazırlamış. Kısa kısa tweetler tadında 140 karakterde yazılmış, “What If?” yani “Ya ….. Olsaydı?” diye başlayan gelecek hakkında 100 farklı tahmin…

IMG_3004.PNG

Müşteri deneyiminden sağlığa, ekonomiden eğitim sistemine hayatlarımızı temelden etkileyen birçok farklı alanda somut gerçeklere de dayandırdıkları tam 100 adet tahmin yürütmüşler. Örneğin; ya…

  • Fiziksel mağazalar kalmasaydı?
  • E-ticaret / online siparişleriniz 30 dakikada teslim edilseydi?
  • Eğitim okullarda verilmeseydi de yalnızca sanal ortamlarda verilseydi?
  • Bütün insanlar 100 yıldan fazla yaşasaydı?
  • İstediğimiz her kişiyle, her an, her yerden sanal olarak bağlantı kurabilseydik?
  • Fiziksel bankalar kalmasaydı?
  • Hatta fiziksel olarak para birimi diye bir şey kalmasaydı?
  • Mars’a insan yollayabilseydik?

Neler olurdu? Hakikaten hayatımız, yaşadığımız dünya şu andakinden çok çok farklı olurdu… Peki esas bizim konumuza gelecek olursak, İş Dünyası hakkında acaba ne gibi tahminlerde bulunmuşlar? Bazıları gerçekten altı çizilesi, üstünde düşünülesi konular:

IMG_3003.PNG

Robotlar iş arkadaşımız olsaydı?
Çağımız teknolojisinin sağladığı otomatizasyon Sanayi Devrimi’ndeki kadar ses getirmeye başlıyor. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, robotlar hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem de birçok işi elimizden almaya başlıyor. Ofislerde ne zaman Jetson’lardaki robot gibi iş arkadaşlarımız olur bilemem ama şimdiden alışılagelmiş birçok meslek yok olmaya başladı.

Hiç patronumuz olmasaydı?
Şirketlerde gitgide yatay hiyerarşiler kendini gösteriyor. Ünvanlardan ve kıdemden bağımsız olarak çalışanlar projelerde bir arada ‘eşdüzey’ şekilde görev alıyor. Klasik ast-üst raporlama mantığı yavaş yavaş yok olmaya başlıyor.

Şirket bir Y Kuşağı tarafından yönetilseydi?
Daha henüz şirketler Y Kuşağı’yla nasıl başa çıkacağına, onları nasıl yöneteceğine tam olarak alışamadı ama gelecek onların. Daha farklı olabilir miydi ki zaten?

İş Dünyası’nın geleceği ‘uzaktan çalışmak’ olsaydı?
Remote bağlantıyla evden ofisteki bilgisayara bağlanmak, yolda, sokakta hatta çok yakın bir zamanda uçaktayken bile internete erişimle şirket e-maillerine tek tuş uzaklıkta olmak, esnek çalışma uygulamalarıyla belirli zamanlarda evden çalışabilmek. Bunlar şimdiden var olan seçenekler. Belki gelecekte işe gitmek için ille ofise uğramak da gerekmeyecek. ‘İşe gitmek’ diye bir kavram da kalmayacak o zaman, iş her zaman her yerden devam eden bir olgu olacak.

9-6 çalışan hiçbir meslek kalmasaydı?
Vardiyalı çalışma, esnek saatler, freelance çalışma, istediği saatte istediği zaman çalışma özgürlüğü. Haftada 7 gün, günde 24 saat kendilerini ‘işlerine adamaları’ için maaş verdiğini belirten Google’da çalışanlar dilerse akşam saat 20:00’de mesaiye gelip sabah 05:00’te çıkabiliyor – kendilerini harap etmek için değil tabii ki, gece daha üretken çalıştıkları için.

Çalışma arkadaşlarımızla hiç yüzyüze bir araya gelmeseydik?
Günümüzde sık sık fiziki olarak bir arada olmasa da bulunduğu yerden internet bağlantısıyla sanal ofislerde birlikte çalışan ekipler var. Örneğin bir ekip üyesi New York’ta, biri Stockholm’de, biri de Istanbul’da olabilir. Hatta belki şirket merkezi olan Berlin’de çeyrek toplantıları için bir araya geliyor olabilirler.

Şirketin en ‘akıllı’ kaynağı insan kaynağı olmasaydı?
Belki de en kritik, en sarsıcı madde bu… Teknolojik çözümler gittikçe şirketler için daha çok katma değer sağlar hale geliyor. İnsanlardan bile daha fazla… Akıllı sistemler, gelişmiş programlar daha önce insanların üstlendikleri görevleri, işleri halleder hale geliyor. Yapılan bir teknolojik geliştirme şirketlere yüz binlerce dolar maliyet tasarrufu sağlayabiliyor veya rakiplerine oranla müthiş bir rekabet avantajı oluşturabiliyor.

SAP’nin hazırladığı sunumdaki tahminlerde gerçeklik payı var elbet, fakat hepsi ille gerçekleşir mi bilemem. Maddelerin bir kısmını hayatımızda göreceğimize kuşku yok. Kimi yakın bir gelecekte, kimi daha uzak bir gelecekte gerçekleşecek değişimler.

Bu değişimlere sadece toplumda yaşayan bireyler olarak değil, İnsan Kaynakları departmanları olarak da hazır olmalıyız. Gelişen teknolojiyle çalışma metotlarımız ve pratiklerimiz de değişiyor. Proje bazlı iş sözleşmeleri, esnek çalışma saatleri veya home office uygulamalarını sıkça görmeye başladık, iş dünyası önümüzdeki dönemlerde şüphesiz bundan daha da büyük değişimlere ev sahipliği yapacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: