Eşit Fırsatlar Yaratmanın Yolu Bakış Açısını Değiştirmekten Geçiyor!

“Fırsat Eşitliği sadece kadınların değil, erkeklerin de meselesi.” İngiliz aktris Emma Watson bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmasında, Fırsat Eşitliği’nin temelinde yatan yanlış algının altını aslında çok güzel çizmiş.

Onca buluş ve teknolojik ilerlemeyle insanlığın gelmiş olduğu noktaya rağmen bu devirde halen kadın ve erkek iki cins arasında eşitlik sağlayamamış olmak bir utanç kaynağı. Yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyanın tamamında üniversite, toplum hayatı ve iş dünyasında başarıdan başarıya koşuyorken göstermiş oldukları çalışma azmi ve çabalara rağmen, halen kadınlara eşit ücret ve eşit imkanlar verilmemekte.

Harry Potter’ın Hermione Granger’ı ve aynı zamanda bu yazın ortasında UN Women iyi niyet elçisi seçilen Emma Watson’ın, sözcülüğünü yaptığı He for She kampanyasını da duyurduğu konuşmasından işte bazı çarpıcı satır başlıkları:

  • Kadınların erkeklerle -Fırsat Eşitliği’nin en temel, en basit tezahürü olan- ‘eşit işe eşit ücret’ almaları için bu gidişle 75 yıl daha beklemeleri gerekiyor.
  • Gelecek 16 yıl içinde dünyada 15,5 milyon kız henüz reşit olmadan evlendirilecek.
  • Afrika’nın kırsalında yaşayan kızların orta öğrenim görmeleri anca 2086 yılında mümkün olacak.

İstatistikler gerçekten şoke edici ve üzücü. Konuşmanın tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Boyner Grup şirketlerinin 2012 yılında yayınladığı 8 Mart ilanı ‘Kadınların İş Hayatından Ne İstediğini’ çok güzel ifade ediyor:

Çalışmak ister. Ekonomik özgürlüğe sahip olmak ister. Eteği ayağına dolanmasın ister. Eşit şartlarda çalışabilmek ister. Dekoltesine değil fakültesine bakılsın ister. Çalışırken ‘kadın’ değil ‘insan’ olmak ister. Kendini hazır hissettiğinde anne olmak ister. Bebeğini emzirebilmek ister. Çocuğu işyerini görebilsin ister. Konuşmak ister. Sesi duyulsun ister. Taciz edilmemek ister. Yükselmek ister. Yönetmek ister. Güçlü olmak ister. Gücünü göstermek ister.

İstenenler oldukça insani, oldukça demokratik. Yine de Dünya koşullarında bunu gerçek kılmak için maalesef ekstra çabalar gerekiyor. Fırsat Eşitliği sunmak, yani kadınlar ve erkeklere eşit ortamlar ve imkanlar yaratmak konusunda İnsan Kaynakları departmanları ve şirket tepe yönetimlerine düşen çok. Tüm şirketler, tüm kurumlar işe alımda, ücretlendirmede, eğitimlerde, terfilerde, çalışanlara sunduğu tüm hak ve imkanlarda kadınlar ve erkeklere eşit fırsatlar sunmalı, eşit şekilde davranmalı.

Eşitlikçi yaklaşımıyla topluma da örnek olmalı, Sivil Toplum Kuruluşlarında, proje gruplarında devlet kurumlarıyla çalışarak toplumsal değişimlerin dinamosu olmalı. Bu anlamda ülkemizde İşte Eşitlik Platformu ve global çapta Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme Prensipleri (UN WEPs – Women Empowerment Principles) gibi taahhütnameler çok önemli…

En başından beri vurgulamaya çalıştığım gibi, meseleyi sadece kadınlara eşit davranmak, pozitif ayrımcılık yapmak veya Emma Watson’ın dediği gibi feminizm penceresinden bakmakla sınırlamamalı.

Çünkü İnsan Kaynakları açısından eşit davranmak sadece kadın çalışanlara değil…

  • Tıpkı vatani görev için askere giden erkek çalışana söylendiği gibi, doğum iznine çıkan kadın çalışana da izinden döndüğünde işinin hazır olduğu söylenebilmeli.
  • Tıpkı annelik sevincini yaşayan kadın çalışana verilen doğum izni gibi, doğumdan sonra babalık sevincini yaşayan erkek çalışana da doğum izni verilebilmeli.
  • Kadın çalışan, erkek çalışan tüm ebeveyn olan çalışanlara kreş hizmeti sağlanabilmeli, çocuk yetiştirme konusunda her türlü destek verebilmeli.

Yapılabilecek şeylerin örnekleri daha da çoğaltılabilir. Hem ülkemizde, hem de dünyada Fırsat Eşitliği’ni destekleyen şirketlerin teşkil ettiği birçok güzel örnek var. Eşit fırsatlar yaratmanın belki de ilk adımı İnsan Kaynakları departmanları ve tepe yönetimlerinin meseleye farklı açılardan bakmaya başlaması… Bu anlamda bütün dünyada bir bakış açısı, bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç duyuyoruz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: