Cebelitarık’tan Sınırsız Kariyer Örnekleri!

Henüz FIFA tarafından resmi olarak tanınmasa da, Cebelitarık geçtiğimiz günlerde tarihindeki ilk uluslararası müsabakasına çıktı. Bu yıl UEFA tarafından Avrupa Şampiyonası elemelerine katılması onaylanan Birleşik Krallık himayesinde, İspanya’nın güneyinde yer alan küçük toprak parçası Cebelitarık, gruplardaki ilk maçında Polonya’yı ağırladı.

7-0’lık bir hezimete uğramış olsalar da, sosyal medyada maç hakkında en çok dikkati çeken detay yedikleri gol sayısı olmadı. Maç öncesinde ekranda gösterilen Cebelitarık Milli Takımı ilk 11’i oldukça fazla retweet’lendi! Klasik bir sahaya diziliş grafiğinden öteye görüntüde sahaya çıkan Cebelitarık futbolcularının isim ve forma numaralarının yanı sıra esas meslekleri de yazıyordu!

IMG_2873.JPG

Aralarında iki polis, bir itfaiyeci, bir gümrükçü, bir depocu, bir nakliyeci, bir idari işler yetkilisi ve bir elektrikçinin yer aldığı kadroda ekmeğini futboldan kazanan yalnızca üç kişi vardı, iki profesyonel futbolcu ve bir altyapı antrenörü.

Elbette Cebelitarık uluslararası futbolun yeni San Marino’su olmaya aday, eşleştikleri her grubun ‘averaj takımı’ olacaklar. Sadece 30 bin nüfuslu Cebelitarık’tan profesyonel futbolculardan kurulu bir kadro da kolay kolay çıkmayacak. Fakat bu hafta Twitter’da paylaşılan Cebelitarık Milli Takımı’nın ilk 11’i bana göre bu devirdeki sınırsız kariyerlere ‘karikatüristik’ de olsa yine bir örnek teşkil ediyor. İtfaiyeci de, gümrükçü de, idari işler yetkilisi de olsan kariyerini (yani hayatını) bir tek bununla sınırlamayıp bir futbolcu bile olabiliyorsun!

Kariyerimizde birçok role, birçok şapkaya sahip olabilme imkanımız olan bir devirde yaşıyoruz. Esas mesleğinin yanı sıra pilates ve zumba dersleri veren, bir müzik grubunda gitar çalan, cupcake’ler kurabiyeler yapıp satan birçok kişi var. İşadamı ve girişimci olup üniversitelerde ders veren, kitap yazan ve hatta yüzücü olan var. Doktor olup televizyon programına çıkan, dergilerde gazetelerde köşe yazısı yazan da. Tek bir kimliğe sınırlı kalmayıp bu şekilde hayatımızı zenginleştiriyor, iş-yaşam dengesini kurabiliyor ve Maslow’un o meşhur piramidinde en tepede yer alan kendini gerçekleştirme (self-actualization) aşamasına adım atabiliyoruz.

Devir sınırsız kariyer (protean career) devri… Yani geleneksel kariyerlerin aksine, kariyer yönetiminin insanın kendisinde olduğu ve büyüme, kendini geliştirme, iş tatmini ve psikolojik başarıya ulaşmanın insanın kendi elinde olduğu kariyerlerin devri. 2014 yılında artık çalışanlar kendilerini tek bir uğraşla sınırlamayıp, çeşitli alanları araştırıp yapabilecekleri farklı şeyleri, farklı uğraşları arıyor. Demek ki Cebelitarık’ta yaşasak futbolcu bile olabileceğiz!

Daha henüz çalışanların ana geçim kaynağı tek bir işverenden oluyorken, yakın bir gelecekte belki bir on sene içinde çalışanların part-time sözleşmelerle üç farklı işverenden (2 gün a şirketinde, 2 gün b şirketinde, 1 gün c şirketinde çalışarak) ekmek yedikleri bir devri de göreceğiz. Ama henüz değil, daha ona zaman var…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: