Eski Çalışanlarınızla İletişimi Koparmayın!

Şirketler en iyi adayı işe almak için kılı kırk yarar, çalışan işe başladığında oryantasyonlar düzenler, welcome kit’ler verir, işten ayrılacağı zaman veda yemekleri ve iyi dileklerle onu uğurlar.

Peki şirketin çalışanla bağı bu noktadan sonra kesilir mi, şirketin çalışanla iletişimi kapıdan çıkınca sona mı erer? SGK’sı kesildiğinde şirketle yaşam döngüsü artık bitmiş mi sayılır?

İş dünyasındaki tüm ayrılıklar illa kötü olmuyor, çoğunlukla yeni bir kariyer fırsatı, farklı bir deneyim arayışı, taşınma/tayin sebebiyle iş değişiklikleri oluyor. Bu durumlarda eski çalışanlarla bağlar koparılmamalı, iletişim kesilmemeli.

Şirketin İK’sı açısından en önemli stratejik önceliklerden olmasa bile, ayrılan çalışanlarla iletişimi sürdürmenin bir zararı olmayacağı gibi, aksine şirkete sağlayacağı düşünülmemiş yararları olur.

İngilizce’de Alumni Management olarak geçen bu kavram İnsan Kaynakları alanında da kullanılmaya başlanmış, hatta Amerika ve İngiltere’de global şirketler bünyelerinde birer ‘Corporate Alumni’ programı oluşturmaya başlamış.

IMG_2787.JPG

Alumni, yani bir lise veya üniversitenin mezunları, okuldan ayrıldıktan sonra aralarındaki bağı koparmamak, birbirinden haberdar olmak ve yardımlaşmak için bir Mezunlar Derneği network’ü oluştururlar. Yılda birkaç kez bir araya geldikleri mezunlar günleri (halk dilinde pilav günü) ve dönem yemekleri yapılır.

Alumni kelimesi latinceden geliyor, anlamı beslemek, büyütmek, geliştirmek, yetiştirmek (nourish). Bir benzetme yapacak olursak çalışanlar da çalıştıkları şirketlerde beslenmiş, kendini geliştirmiş oluyor. Ayrıldıkları vakit ise bir nevi oradan ‘mezun‘ olmuş oluyorlar! Dolayısıyla tıpkı üniversitelerin, liselerin mezunlar dernekleri gibi eski çalışanlarınızla siz de mezunlar derneği tadında bir network (Corporate Alumni) oluşturabilirsiniz.

Eski çalışanlar, yani mezunlarınızla iletişimi koparmamanın birçok faydası olacaktır. En başta İşveren Markanız için çok önemli çünkü ayrılan çalışanlarınız kurumunuzu en iyi tanıyan kişiler oldukları için adeta birer marka elçisi olarak sizi temsil etmeye devam edecekler, tanıdıklarını şirkete önerecekler. Şirketinizden ayrılan çalışanlar sektör deneyimine sahip birer uzman sıfatında oldukları için irtibatı sürdürmek her zaman faydalı olacaktır. Bir de tabii ki, gelecekte kurumunuzda oluşacak başka olası fırsatlar, yeni pozisyonlar için mezunlarınıza kapıyı açık tutma imkanı sağlamış olursunuz. Kısacası kuracağınız bir Corporate Alumni ile eski çalışanlarınızla güvenilir ve sağlam ilişkiler temelinde ‘kurumunuza özel’ bir network oluşturabilirsiniz.

Alumni yönetimi bu devirde aslında eskiye göre çok daha kolay. Sosyal medya sayesinde sıfır maliyetle, fazla emek istemeden işe başlayabilirsiniz. Linkedin’de kuracağınız bir grupla eski çalışanlarınıza artık bir tık uzaktasınız, yaptığınız tüm duyuruları ve etkinlikleri hızlıca herkesle paylaşabilirsiniz.

Şirketinizden ayrılan eski çalışan eğer daha önce bünyenizde gönüllülük yaptıysa gönüllü etkinliklerine davet etmeye devam edin. Düzenlenen informel yemeklere, kutlamalara çağırın. Şirketin yeni haberlerini, halka açıklanan gelişmelerini paylaşın.

Eski çalışanlarınızla kapıdan çıktıklarında bağı hemen kesip atmayın, onlarla iletişimi koparmayın. İletişim planınızda mevcut çalışanlar ve adayların yanına yeni bir hedef kitlesi daha eklemeyi ihmal etmeyin: Alumni (Eski Çalışanlar)

Reklamlar

One thought on “Eski Çalışanlarınızla İletişimi Koparmayın!

  1. Geri bildirim: Corporate Alumni – Global Şirketlerden İyi Örnekler! | İK & İletişim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: