Özel Günler Altın Değerinde Önemli!

Önümüz bayram… Kimi şirket çalışanlarına birer kutu madlen çikolata hediye edecek, kimisi de belki zaten ramazanda herkese koli dağıttı. Sadece hediye verme meselesi değil tabii, içten bir tebrik mesajı veya ofiste bir bayramlaşma bile olsa çalışanlarla iletişimde bayram kesinlikle atlanmamalı.

bayramkutlamasi

Yalnızca bayramlar da değil, yıl boyunca takvimde karşımıza çıkan özel günler mutlaka şirketlerin iletişim planı içinde yer almalı, bunlarla ilgili aksiyonlar önceden planlanmalı.

Nasıl ki markalar CRM’lerindeki müşterilerine özel günlerinde SMS’ler, mailing’ler, özel aktiviteler, promosyonlar yapıyorlar işte aynısını şirketler çalışanları için yapmalı. Çalışanlara dokunmak, onları özel hissettirmek, onların yanında olduğunu ve birlikte tıpkı bir aile gibi hissettirmek için özel günlerin her biri altın değerinde bir fırsat.

Ne de olsa gerçek ailelerimizden, sevdiklerimizden daha çok zamanı iş arkadaşlarımızla geçiriyoruz. Onları unutmamalı, özel günlerini mutlaka kutlamalı, kutlayacak bir yol, bir şekil bulmalı.

Kurgulanacak iletişimin tonu, verilecek hediye mutlaka ve mutlaka şirketin kültürüne ve alışkanlıklarına uygun olarak seçilmeli diye altını çizdikten sonra İnsan Kaynakları’nın iletişim planında yer alması tavsiye edilen bazı özel günlere geçelim:

  • Yılbaşı
  • Sömestr Tatili
  • Yaz Tatili
  • Back to School dönemi (Okulların açıldığı hafta)
  • Anneler Günü – Babalar Günü
  • Sevgililer Günü (Çalışanlarımızı seviyoruz!)

Yılın belli başlı günlerini, özel zamanlarını planına dahil ettikten sonra, bu iletişimleri, aksiyonları kurgulamaya başladıkça ister istemez İK’cıda otomatik bir refleks gelişecek. Her bayramı, tatili, özel günü çalışanlarına dokunmak için yeni bir fırsat olarak görmeye başlayacak, ne yapabilirim, nasıl şaşırtabilir, nasıl mutlu edebilir, nasıl özel hissettirebilirim diye düşünecek, doğru iletişimi yapmadan doğru aksiyonu almadan da kendisini rahat hissetmeyecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: