Geleceğin İş Dünyasına Hazır mısınız?

Akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde hayatımız gitgide kolaylaşıyor. Örneğin e-mailleri cevaplamak, bir raporu okumak, internette araştırma yapmak veya bir sunumun üzerinden geçmek için artık bilgisayar karşısında olmanız gerekmiyor.

Teknoloji geliştikçe ve hayatımızın kolaylaşmasıyla birlikte yaşamın hızı da artıyor, sanki geleceğe doğru dörtnala ilerliyormuşuz gibi geliyor. Peki biz geleceğe ne kadar hazırız, ya da iş dünyası ne kadar hazır?

LinkedIn profilinde kendisini futurist, innovator, hatta distuptor (fikirleriyle rahatsız eden, huzursuz eden / büyük rahatsız!) sıfatlarıyla tanımlayan Ayelet Baron tam da bu noktaya parmak basmış ve altı kalın çizgilerle çizilesi şu cümleyi kurmuş: “21. yy’ın iş dünyasında halen 20. yy’a ait pratikleri kullanıyoruz.”

ayeletbaron-wearestill

Slideshare’de yer alan sunumlarından iş dünyasındaki değişimlerle ilgili bazı çarpıcı istatistik, bilgi ve fikirleri derledim:

  • Bugünün çalışanı işe gitmek için artık can atmıyor; yataktan fırlamıyor…
  • 20’li yaşlardaki çalışanların %80’i iş değiştirmeye meyilli…
  • Ofiste tüm çalışanların bir cubicle’ı, (kendine ait masası, dolabı olan bir bölmesi) var ama halen 1954 yılındaymışız gibi yan yana, dip dibe çalışıyoruz.
  • İşe arabayla gelip bir ‘kübün’ içinde çalışıyoruz.
  • İşyerindeki ortamlar insan ruhunu derinden çökertiyor.
  • 2025 yılında, yani sadece 10 yıl içinde işgücünün %75’ini Y Kuşağı oluşturacak.
  • 50 yaş üstü çalışanların %82’si muhtemelen emekli olduklarında da para kazanmak için çalışmaya devam edeceklerini söylüyor.
  • 2020 yılına kadar işgücünün %40’ı kontenjan çalışanlar, yani bağımsız çalışanlardan oluşacak. (Y Kuşağı esneklik ve hayatının kontrolünü kendi elinde tutmak istiyor.)
  • Çalışmayı sil baştan tanımlamak gerek, çünkü herkes istediği yerden istediği saatte çalışabilecek otonomluğa sahip olacak. Dünya’da istediğiniz yerden çalışabilirsiniz. Sonuçta ürettiğiniz iş, bulunduğunuz lokasyondan çok daha önemli.

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte, iş dünyasının da evrileceğini söylemek mümkün. Sunumda paylaştığı bilgilerle çizdiği resim böyle, peki o halde gelecekte hangi trendler, hangi pratikler iş dünyasında ön plana çıkacak?

ayeletbaron-21stcentury

1) Hiyerarşik yapılar yerine açık ve şeffaf iletişim. (Sonuçta Y kuşağı herşeye erişmeye, herşeyi anında öğrenmeye alıştı. Kurum içi şeffaflığın güzel bir örneği; Google’da yönetim kurulu toplantıları hariç tüm toplantıları stajyerler dahil tüm çalışanlar video konferans üzerinden izleyebiliyor.)

2) Kontrol ve hakimiyet kurarak insan yönetmek yerine güven aşılayarak insan yönetmek.

3) Organizasyon odaklı değil insan odaklı yapılar süreçler. Üstelik organizasyonel hiyerarşilerin yerine insan ilişkileri ve kişisel networkler önem kazanıyor.

4) İş (job) bazlı çalışma (work) yerine, proje bazlı çalışma, hatta birçok iş birden yapmak veya daha kısa süreli işler yapmak.

5) 30 yıl boyunca tek bir şirkette kariyer yapmak yerine, 40 yaşına kadar 10 farklı şirkette çalışmış olmak.

6) İş-Özel Hayat dengesi kurmak yerine hayatın kendisinin iş olduğu olgusu.

Türkiye’de de bugünlerde şirketlerde esnek çalışma şekilleri, evden-uzaktan çalışma pratiklerinin arttığını görüyoruz. Teknolojiden faydalandıkça çalışma metotları ve pratiklerimiz de doğal olarak değişiyor.

Önceki jenerasyonların alıştığı bazı iş pratikleri demode olmaya yüz tutuyor… Baron’un söylediği birçok şeye kulak kabartılması gerekiyor, iş dünyasının zamanla çağa ayak uydurması kaçınılmaz gözüküyor… Hem çalışma şekilleri ve organizasyon yapılarında, hem de çalışan ilişkileri ve iletişimi konusunda bizi heyecanlı dönüşümler ve gelişimler bekliyor. Çok uzakta değil, belki yakın bir gelecekte…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: