Google’a mektup…

Haziran’ı neredeyse devirmek üzere olduğumuz bu günlerde yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmesiyle, İK departmanlarının gündeminde şirkette yıllık izin planlamasının bir an önce yapılması varken, çalışanlar da patronlarından yıllık izin koparma peşinde.

Tam bu zamanlamaya paralel olarak, Amerika’dan yüzleri güldüren bir yıllık izin hikayesi geldi! Şirket ABD’de Great Place to Work – En İyi İşverenler listesinde arka arkaya üç yıldır birinci olan Google. Hikaye Google’ın neden bu listede bir numara olduğunu hemen gözler önüne seriyor. Talebin şekli ve naifliği karşısında şirketin cevabı da aynı oranda samimi ve içten yazılmış.

Yıllık izin talebi sanılanın aksine çalışan tarafından değil, çalışanın küçük kızından geliyor! Üstelik el yazısıyla pastel boyalarla yazdığı bir mektupla!

20140625-194753-71273096.jpg

Babası Google’da çalışan küçük Katie, mavi renkli pastel kalemlerle şunu yazmış:
“Sevgili Google çalışanı,
Babam işe gittiğinde, ona bir günlük izin verebilir misiniz? Mesela Çarşamba günü izin kullanabilir mi? Çünkü babamın SADECE Cumartesi’leri bir günlük tatili oluyor.”

Katie,
Not: O gün babamın DOĞUM GÜNÜ!
Not 2: Şu an yazın biliyorsunuz”

20140625-194953-71393605.jpg

Küçük Katie’nin kısa sürede tüm dünyada viral olan bu sevimli mektubuna işte Google’ın cevabı:
“Sevgili Katie,

Düşünceli not ve talebin için teşekkür ederiz.

Baban Google ve dünyadaki milyonlarca insan için birçok güzel ve göze hoş gelen tasarımlar yaparken çok sıkı bir şekilde çalıştı.

Doğumgünü sebebiyle ve yazın bazı Çarşamba günleri izin kullanmanın önemini haklı bularak, babana Temmuz ayının ilk haftasını komple tatil zamanı olarak izin veriyoruz.

İyi eğlenceler!”

Amerika’daki internet sitelerinin Google’la görüşüp doğrulattığı bu haber bizlere bir kez daha İnsan Kaynakları (unutmamalı ki bütün yöneticiler bir İK’cıdır!) olarak yıllık izinlerden performans görüşmelerine, motivasyon etkinliklerinden duyurulara çalışanlarla bütün süreç ve temas noktalarında insancıl yaklaşımın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Şirket çalışanına insancıl davranırsa, çalışanlar müşterilere de aynı şekilde davranır ve bunun tek bir sonucu olur: başarı kaçınılmaz olur! (Google, En İyi İşverenler listelerinde birinci sırada ve dünyada milyonlarca insanın bilgisayarını açtığında gördüğü ilk sayfa…)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: