Hafta Ortası Bir Günlük İzin

Beyaz yakalılar bu yıl, 23 Nisan ve 1 Mayıs’ın tam hafta ortasına denk gelmesiyle arka arkaya iki hafta birer gün tatil yaptılar. Kimi şirket ulusal tatilleri bir-iki gün uzatarak köprü yaptı, kimi çalışan ise kendisi fırsat bilip yıllık izninden kullandı ve ‘long weekend’ yani ‘uzun haftasonu’ yaptı.

Yılın başında takvimlere bakıldığında hemen işaretlenen, birkaç hafta öncesinden beklenilen, o aya girildi mi iple çekilen ve “Haydi artık bir an önce gelse” denilen hafta ortası tatilleri…

20140504-161319.jpg

Fakat geldi mi de, gerçekten dengeleri bozabilir, bünyeleri sarsabilir. İnsanı “Bugün hangi gün?” diye şaşırtabilir. “Bugün Salı mı gerçekten, yoksa neden bu kadar Cuma’ymış gibi hissediyorum?” Anlayacağınız, ‘Kartal görünümlü Şahin’ gibi arap saçı bir durum!

Şirket köprü yaptıysa veya çalışan izin kullandıysa sorun yok, fakat bir-iki gün ilave edilmediyse, hafta ortası tatilleri çalışanın dengesini bozabilir. Peki bir günlük ‘off’ en iyi nasıl değerlendirilir?

1) Günlük iş akışında onlarca e-mail alıyoruz. Inbox’umuzu şişiren, ‘Your mailbox is almost full’ ya da daha beteri ‘You cannot send your message. You may need to delete some’ gibi panikleten uyarılar almamıza sebep, bir kısmı zaten gereksiz olan e-maillerin birçoğunu saklamaya da ihtiyacımız yok. O e-mail deryasına dalmak, hak veriyorum meşakkatli bir iş. Güzel bir kahve ve müzik eşliğinde mailbox’unuzda bahar temizliği yapabilirsiniz!

2) Yoğun tempoda çalışırken ara ara yaptığımız işleri organize etmek ve önümüzdeki haftaların işlerine ön hazırlık yapmak gerekiyor. Bir günlük off’ta iş planlarınızda ne durumdasınız, iş takviminizde neler yaklaşıyor, sakin kafayla gözden geçirmek için işte size harika bir fırsat!

3) Hazırlamanız gereken bir proje sunumu veya hep ertelediğiniz bir rapor var, bir türlü üzerinde kafa patlatmaya vaktiniz olmuyor veya yoğunluktan, yorgunluktan eliniz değmiyor. Evde geç kalktığınız, ‘out of office’ bir gün… Gönül rahatlığıyla, zihin ferahlığıyla oturup işe koyulabilirsiniz!

4) İş-Yaşam dengesinin genelde unutulan, eksik bırakılan bacağı: aile ve arkadaşlar. En son ne zaman büyüklerinizle vakit geçirdiniz veya arkadaşlarınızla buluşup birlikte keyif çattınız? Yetişmeniz gereken bir toplantı veya iş dönüşü köprü trafiği olmayan koskoca bir gün!

5) Bütün bu önerilerin hiçbiri size cazip gelmediyse demek ki sizin ihtiyacınız olan son şık. Sabah telefonunuzdaki alarm çaldı, kapatıp uyumaya devam edin. Kendinizi tamamen zinde hissedene kadar, öğlen 12 mi saat 2 mi, yataktan hiç ama hiç çıkmayın. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Gerçekten de öyle, dinlenmek için, pilinizi şarj etmek için, kafayı resetlemek için ihtiyacınız olan sabahtan akşama bütün bir gün. İyice dinlenin, çünkü yarın yine iş var!

Hafta ortası tatilleri işe döndüğünüzde yaz tatili sona eren ilkokul öğrencisi gibi hissettirir. Fakat iyi değerlendirebilirseniz, koca bir gün size ilaç gibi gelebilir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: