Red Mektupları İşveren Markası için bir fırsat!

İnsan Kaynakları’nda işe alım departmanlarının çoğu zaman atladığı veya boşverdiği bir konu var: olumsuz başvurulara geri dönmek… Atlanmasının sebebi aslında çok net: bunun öncelikli bir iş olarak görülmemesi, tam tersine bir zaman kaybı olarak değerlendirilmesi.

Olumsuz başvurulara geri dönmeyen şirketler aslında önemli bir fırsatı kaçırıyorlar. Kariyer sitelerinde yayınladıkları ilanlar yüzlerce kez görüntüleniyor, onlarca başvuru alıyor ama onların içinde belki gerçekten elle tutulur olan, açık pozisyon için ciddi aday olarak düşünebilecekleri iki elin parmağı kadar başvuru var ya da yok. Yine de şirketlerini ‘çalışılacak bir yer‘ olarak düşünüp, temas kurmuş onlarca kişi var ortada.

Onlara geri dönmek ve başvurusu olumsuz değerlendirilmiş olsa dahi, şirket için onların akıllarında olumlu bir iz bırakmak mümkün. Yalnız kariyer sitelerinden gelen değil, e-mail ile de ulaşan başvuruların sayısı düşünüldüğünde şirketin İşveren Markası için gerçekten kayda değer bir fırsat! Ama bırakın birebir geri dönüşleri, kariyer sitelerinde otomatik yanıt dönmeyen bile var!

Yurtdışında ise adaylara geri dönüşlere çok daha fazla dikkat ediliyor. Kurumun imajı ve ciddiyetini göstermek için antetli kağıtlara, ıslak imzalı mektuplar gönderiliyor; hatta madalyonun öbür yüzünde, yani aday olumlu olduğunda resmi iş teklifleri bile posta yoluyla gönderiliyor!

Son zamanlarda iki kurumun olumsuz adaylara gönderdiği red mektupları sosyal medyada adeta fenomen oldu! İlki ünlü İngiliz çikolata üreticisi Cadbury’den. Önce normalde olumsuz adaylara yanıt dönmediklerini, ama adayın iş başvurusuna “Elizabeth 😉 ;)” notuyla eklediği 5 pound’u geri iletmek için bu seferlik bir istisna yaptıklarını belirttikten sonra adayın başvurusunu neden kabul etmediklerini açıklıyorlar:

  • İş Deneyimi olarak “legal olarak bahsedemeyeceğim süper gizli ajan işleri” demenizi hiç kimse yutmaz,
  • Gelecekte “Hadi bu müthiş gösterinizin bir parçası olmama izin verin” gibi cümleler kullanmaktan kaçınsanız iyi olur,
  • eBay yorumları geçerli referans sayılmaz,
  • Eke koyduğunuz  ‘Hiç Bitmeyen Çikolata‘ çizimi yersiz ve absürd idi, ve işin açıkçası bizi biraz korkuttu.

Is Basvurusu - Cadbury

İkinci mektup ise NASA’dan! Bu sefer yine adayın ekte ilettiği ve NASA’nın ilgisini çekmeyen bir çizim var. Aday başka bir sosyal medya fenomeni olan ünlü Mentos-Cola Deneyini bir kağıda çizip üstüne ‘Müthiş Uzay Roketleri için çığır açan bir buluş, şimdi bana biraz para verin’ notunu eklemiş.

Yetmemiş bir de, Toy Story filmlerinden Buzz Lightyear’ı idol olarak aldığını, geçmişte bir şempanzenin bile yaptığı ‘basit bir iş’ olan astronot olmayı istediğini belirtmiş! Yine Cadbury’de olduğu gibi, NASA da red mektubuna ek olarak adayın gönderdiği Mentos şekerlerini geri göndermiş.

Is Basvurusu - NASA
İkisi de tam fıkra gibi! Gerçek olmayacak kadar geyik başvurular, belli ki gönderen kişilerin komiklik yapma ve Facebook’ta efsane olma hedefi var! Aslında başarılı da olmuşlar, tüm dünyayı güldürdüler! Ama Cadbury ve NASA da konuyu çok ‘cool’ bir şekilde ele alıp, olayı bana göre lehlerine çevirmişler.

Her ikisi de kendilerine alınan ti’ye çok başarılı bir şekilde cevap vermiş. Hem ‘ciddiyetsiz’ bir başvuruya ciddiyetle geri dönme profesyonelliğini göstermişler, hem de alınan ti’ye aynı mizah anlayışıyla karşılık vermişler! İşte kurum kültürünü sergileyen muhteşem bir duruş! Üstelik komikliği yapanlar postadan gelen red mektuplarını sosyal medyadan paylaştıkları için Cadbury ve NASA için bedava İşveren Markası, bedava reklam fırsatı olmuş!!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: