İşin Kerameti Strateji’de!

Yönetim kuramlarına göre bir örgütün başarısı %60 stratejiye, %30 operasyonel verimliliğe, %10 da yetenek ve becerilere dayanır. Yani başarının büyük payı stratejide, stratejiyi doğru kurgulamakta. İnsan Kaynakları ekipleri için de aynı şey söylenebilir. Madem ki ‘Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi’nden bahsediyoruz, madem ki İK’nın örgüt içinde bir ‘Business Partner’ olduğundan bahsediyoruz, stratejiyi asla göz ardı edemeyiz.

İnsan Kaynakları departmanları gerek işe alım, gerek performans yönetimi, gerekse eğitim/geliştirme ve iç iletişim, yönettiği tüm İK uygulamalarını ve araçlarını kurgularken mutlaka şirketin vizyonuna uygun, hedeflerine ulaşmasını sağlayacak şekilde hareket etmeli.

Oysa İK ekipleri çoğu zaman operasyonla boğuşuyor, gündelik işlerden kafasını kaldıramıyor, iş yükü ve yoğunluktan dert yanıyor. Öyle oldu mu da, yani emeğinin ve zamanının büyük çoğunluğu operasyonla geçince stratejiyi düşünmeye hiç vakit kalmıyor.

Şirketler İK’nın operasyon yükünü azaltmak için bazı önlemler alıyor; kimi bilgisayar sistemlerine yatırım yapıyor birçok işi otomasyona döküyor, kimi de tüm operasyonel işlerini adeta outsource etmişçesine tek bir merkezde kurduğu ‘call center’ tarzı operasyon merkezlerinden yürütüyor.

Şirketlerin hepsi bu teknolojik değişimlere başvurmasa da, örgütsel başarı için mutlaka stratejiye zaman ayırmalı. Günlük koşuşturmaca içerisinde, büyük resmi görmek her zaman mümkün olmuyor.

retreatpic

Bunun için İK ekipleri yılda en az bir kez hep birlikte toplanıp fikir üretmek için brainstorming seansları yapmalı, mikro ve makro hedeflerini belirlemek, gelecekteki yeni projeleri ve işlerini planlamak için workshoplar düzenlemeli. 

Herkesin fikrini söyleyebileceği, katkıda bulunabileceği ve stratejiye birlikte şekil verebileceği şekilde… Hatta mümkünse şirket dışında, ‘operasyondan uzak’ bir yerde olmalı. Taze zihinler için tebdil-i mekan çok iyi gelir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: